Detaylar İçin Tıkla!
GündemIsparta

ISPARTA’DA ORMANLIK ALANLARA GİRİŞLER YASAKLANDI!

Isparta'da Ormanlık Alanla İlgili Yeni Düzenleme!

ISPARTA’DA ORMANLIK ALANLARA GİRİŞLER YASAKLANDI!

Isparta’da 08 Temmuz ile 30 Eylül 2023 tarihleri arasında ormanlık alanlarla ilgili yeni bir düzenleme yayınlandı. Ormanlık alanlarda oluşabilecek yangın gibi olumsuz durumlara karşı önlem almak amacıyla hazırlanan yeni düzenlemenin tüm detaylarını sizlere Isparta Anlık olarak aktarmaya çalışacağız.

Öncelikle Isparta’da Sarıkız örümceği ile ilgili haberin detaylarına ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Instagram

Telegram

Threads

Isparta’da Ormanlık Alanla İlgili Yeni Düzenleme!

Yaz mevsiminin gelmesiyle Isparta genelinde hava sıcaklıklarında görülen artışlar ve kuraklık ile birlikte yangın riskinin yükselmesi, ormanlık alanlarda insan ve araç hareketliliğinin artmasıyla kasten ya da kusurlu davranışlar neticesinde orman yangınlarının meydana gelebileceği değerlendirildiğinden; 6831 sayılı Orman Kanunu’nun 74. maddesi ile 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu’nun 9. ve 66. maddeleri uyarınca ormanlık alanlara girişlerin 8 Temmuz 2023­-30 Eylül 2023 tarihleri arasında yasaklanması ve gerekli diğer tedbirlerin uygulanması kararı alınmıştır.

Madde 1: Isparta İli sınırları dâhilinde olup karar ekindeki listede yer alan Orman Parkları ile Milli Park ve Tabiat Parkları haricindeki ormanlık alanlara; görevliler, arıcılar, çobanlar, Avbis sistemine kayıtlı olup izin verilen günlerde avcılar, ayrıca av turizmi kapsamında Milli Parklar Şube Müdürlüğünce izin verilen av organizasyonları haricinde girişler 08 Temmuz-30 Eylül 2023 tarihleri arasında yasaklanmıştır.

Madde 2: Isparta İli sınırları dâhilinde ekli listede yer alan Orman Parkları, Milli Park ve Tabiat Parkları içerisindeki Piknik ve Mesire Alanları ile Günübirlik Kontrollü Alanlar haricindeki ormanlık alanlarda; 08 Temmuz-30 Eylül 2023 tarihleri arasında mangal yapmak, tüp kullanmak ve her türlü ateş yakmak yasaklanmıştır.

Madde 3: 6831 sayılı Orman Kanunu’nun 31. ve 32. Maddesi kapsamında olanlar başta olmak üzere, orman içi ve orman bitişiği köyler/mahalleler ve ormanla ilişiği olmayan köyler/mahallelerde anız, bağ-­bahçe, meyvelik ve tarla temizliği gibi nedenlerle ağaç, dal ve her türlü bitki örtüsünün yakılması yasaktır.

Madde 4: Orman alanı civarındaki tesisler ile sanayi kuruluşları, orman alanlarını etkileyebilecek her türlü faaliyet nedeniyle oluşabilecek yangın riskine karşı, önleyici bütün tedbirleri eksiksiz alacaklardır.

Madde 5: Enerji nakil hatlarının yapım ve bakımı ile ilgili kuruluşlar (Akdeniz Elektrik ve TEİAŞ) enerji hatlarının özellikle ormanlık alanlardan geçen bölmelerinde gerekli bakımları gerçekleştirecek, yangın riskine karşı her türlü tedbiri alarak, gerektiğinde enerji kesintisi uygulayacaklardır.

Madde 6: Tüm belediyeler orman içi, orman kenarı ve bitişiğinde bulunan çöp toplama alanları çevresinde koruma bandı oluşturacak ve yangın riskine karşı gerekli iş makinelerini (Dozer, Loder, Kepçe) hazır bulunduracaklardır.

Madde 7: İlçe Kaymakamlıkları ve Orman Bölge Müdürlüğü koordinasyonunda genel kolluk ve orman kolluğundan oluşturulan denetim ekipleri etkin bir şekilde gözetim ve denetim yapacaklardır. Orman yangınlarında gerekli hallerde ilçe Kaymakamlarının emriyle tüm kamu ve özel sektör imkânları kullanılarak yangına karşı etkili müdahale edilmesi sağlanacaktır.

Madde 8: Bu karar Isparta İli sınırları içerisindeki tüm ormanlık alanlarda uygulanır.

Madde 9: Yukarıda belirtilen karar ve önlemlere aykırı hareket edenler hakkında 6831 sayılı Orman Kanunu, Türk Ceza Kanunu ve Kabahatler Kanunu uyarınca idari ve adli işlem yapılacaktır.

Madde 10: Bu karar hükümleri 08.07.2023-30.09.2023 tarihleri arasında uygulanır.

Madde 11: Bu karar hükümleri Isparta Valiliği tarafından yürütülür.

Kamuoyuna saygı ile duyrulur.

Isparta Anlık

İlgili Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyici kapatıp tekrar sitemizi ziyaret ediniz.